Şagird və müəllimlər Londonda dil kursları keçdilər
The group of  Baku Slavic University School Lyceum Complex had a trip to London for a summer course from 11th  to 18 th of November.
They had a general English course 20 morning lessons per week (9 am-1 pm).
The had their course in London House of School.
This course provides a balanced programme   designed to develop their speaking, listening, and writing skills and their ability to use everyday English.
The aim of this course is multinational to increase English spoken in Class.
The Intensive English Course follow the same well-designed programme as the general courses but the afternoon courses focus on developing their communicative skills and increasing the students’ fluency.
There were 23 people in a group. Among them there were 3 teachers , 5 parents and 15 students there.
The director of Bsu School Lyceum Complex Telman Hamzagha Jafarov  was also participated there.
The  Group Leader of the group was the chairman of the English Chair Tunzala Vagif  Jafarova.
There was 3 groups there –beginners, intermediate and pre intermediate group.
Except the course the students had a wonderful trip to London , Cantenbury, Westgate, and some other cities of the UK.
At the end of the course the students got their certificate. And they had a good relationship between the London House of School and Baku Slavic University School Lyceum Complex. Now  the 2 School will exchange the students and teachers as well.
Today’s student, future’s student
What is “Flex” ?
The exchange programmers among former Soviet Republics Started from 80 s.But quite before? In 50 s. there were exchange programs between the students of the USA and former SSR. Flex is the programme for senior of high schools. It exists for 17 years. It gone Stependeation more Than 19.000 students. More than 700 azeri students got their education in the USA with this programme. This student who got this chance will study in the USA, will stay in a family there and will get their education. They will stay for one year . The students with disability can study with their programme in the USA. Every year approximately 20 disable students got their education in the USA with this programme. They also elect with the same basic.
What does grant present?
* The return ticket to the USA from your place.
* Monthly grant for students to participate in sociable activities or buying something for yourself.
* Attendance to their high schools.
* Before and after programme the preparing courses.
* Different activities in the USA
* The assurance before coming to the USA.
I thing you have some information about the programme that I informed but the information that me gave about this project is for the student of Baku Slavish University School-Lyceum Complex Khudiyeva Fhatima. She is the student of 1 grade at our Complex. And we interviewed Fatima about this programme.
* What about the programme? How many students applied to this programme from Azerbaijan?
> The first level of this competition happened on 22 of October. In this level there was 16 questions which should have been answered for 15 minutes. All questions where about “General English” at the end of the week the answers claimed and it was known that I passed the exam and had a chance to participate in the second level. The following level took place the second week. This level lasted 135 minutes. There were 3 skills in this level: listening, reading and writing (3 essays) the results of this level were claimed after 4 weeks. It was claimed that there were 500 students from
Azerbaijan. But through 500 students there were 90 students who passed their exam. But in the 3 level the exam was divided into 2 parts:
I. Interviewing
II. Writing.
But the results will be claimed in April.
* Most students desire to study at school in the USA. And what are you feelings.
> When I went to the exam I believed in myself. The support by my family and my teacher Tunzala Khanum’s the chairman of English chair of BSU School-Lyceum Complex and the year teaching process helped me lot. With her teaching she gone me a lot of useful advice the exam and her support as well. She encouraged me a lot.
* What can you say in the end?
> Firstly I thank to the principal of our lyceum prof. T. H. Jafarov and for the English teacher the best Teacher of the year Jafarova Tunzala.
The fifth grade of BSU School-Lyceum Complex acted “Goycek Fatma”(Beautiful Fatma)
Azerbaijan oral folk literature is one of the most interesting and best-loved genres of our tale. Transferred from generation to generation, the people living in the memory of centuries, came to our century. In our tales heroism, honesty, courage, humanity, love for one's country, shall promote respect adults. Cowardice, treachery, hypocrisy, gluttony, adulation, etc. the showed its bad aspects. These features reflect the "Beautiful Fatma" (Goycek Fatma). Therefore, outclass reading Baku Slavic University School-Lyceum Complex 5-b-grade students in the study of the tales he decided to act. In the present case to them, outclass reading on the R. Hasanov, the head of a class, and I have to help them. Our preparation has been very successful in spite of short-term performance.
On October 31, 2011 a presentation was held in the assembly hall of the complex. among students M. Hamidov, K. Zeynalov, S. Mamedov, R. Aliyev, S. Alieva, L. Agayeva, N. Aghazadeh, X. Valikhanli. Came to skillfully manage the roles assigned to them Zeynalova. Talents of all the audience had a little impressed.
At the end of the play, director of the School-Lyceum Complex T. Jafarov noted in the stage of impressiy and enjoy the performance that noted. He noted that such events in the development of students oral speech, which in the formation of a broad world view, disclosure of the knowledge and skills play an important role. He congratulated the students for them to continue this work and recommended that the management of the complex in such events.They always create all the conditions. Head of the class of the complex by Z. Bayramova, outclass reading R. Hasanova and "small actors" and wished a success.
More on School-Lyceum Complex outclass more organized than the organization of trainings, and other publications in the acting drama pupils, a broad discussion of the organization and the city libraries in the area working closely with the important issues facing the complex language and literature teachers.
Modern Azerbaijan literature is presented.
“The new foreign literature” collective monograph was published in the Republic of Kazakhstan at the instate named after M.O. Auezov. The large mass of readers, in the field of humanities, addressed to philologists and literary critics have been included in this collection "Azerbaijani Literature" chapter of Baku Slavic University, BSU director of Scgool-Lyceum Complex was written by T. Jafarov. At present, the author has expanded therefore, is to continue to print in book form.
BSU Director of School-Lyceum Complex in Moscow, took part in the conference.
BSU professor, director of the school-Lyceum Complex. T. H. Jafarov in Moscow "in Russian language the status of foreign countries" took part in the scientific conference on the subject. This event held on October 17-19, 2011 abroad, mainly in the Russian language, Russian culture, Russian schools and joined the leaders of the Russian diaspora organizations. Organizations represented at the conference of this type have been operating in Azerbaijan. Invitation to the conference as a specialist prof. Telman Jafarov of Azerbaijan, the Russian language teaching in schools, the development of the Russian language, textbooks and other teaching tools, made ​​a speech on the state of translation from Russian into Azerbaijani. Renaissance Moscow Hotel, the event was held at a high level of state and government representatives from Russia, including Russian Foreign Minister Sergei Lavrov joined the meeting.
Xurşudbanu Natəvan – 180
Bakı Slavyan Universitetinin Jurnalistika və Azərbaycan ədəbiyyatı fakültəsinin təşkil etdiyi tədbir 06.12.2012 tarixində Bakı Slavyan Universitetinin Məktəb-Lisey Kompleksinin akt zalında keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan ədəbiyyatının  görkəmli şairəsi Xurşudbanu Natəvanın həyat və yaradıcılığı haqqında geniş məlumat verildi. Tədbirdə  universitetin prorektorları Oktay Səmədov və Şirinbəy Əliyev, universitetin tələbə və müəllimləri, eləcə də Şuşa rayon Malıbəyli kənd orta məktəbinin şagirdləri də iştirak etdilər. Xurşudbanu Natəvanın şeirləri ilə bağlı keçirilən müsabiqənin qalibləri mükafatlandırıldı. Universitetin prorektoru  Oktay müəllim çıxış edərək tələbə və şagirdlərə uğurlar arzuladı. Xurşudbanu Natəvan Azərbaycan ədəbiyyatında  “Dürr inci” (Tək inci) və el arasında isə “Xan qızı” adlanırdı.  Xurşudbanu Natəvanın  yaradıcılığında mühüm yer tutan qəzəlləri (“Getdi”, “Sənsiz”, “Ölürəm”, “Olaydı”, “Ağlaram” və s.) haqqında geniş məlumat verildi. Universitetin tələbələri Xurşudbanu Natəvanın şeirləri ilə çıxış etdilər. Universitetin müəllimləri çıxış  edərək şairin “Gül dəftəri” adlı albomundan, poeziyasından, rəssamlıq qabiliyyətindən və Qarabağda təşkil olunmuş “Məclisi-üns” ədəbi məclisinə rəhbərlik etməsi haqqında geniş məlumat verdilər. Tədbirdə xalq artisti Vasif Adıgözəlovun Natəvanın sözlərinə yazılmış məşhur “Qərənfil” mahnı-romansı da universitetin tələbələri tərəfindən fortepianoda ifa edildi. Daha sonra muğam ifaçıları Xurşidbanu Natəvanın qəzəlləri ilə çıxış etdilər. Tədbirin sonunda Xurşidbanu Natəvanın Azərbaycan ədəbiyyatında mühüm şəxsiyyətlərdən biri olduğu bir daha qeyd olundu.
«Naməlum Axundov» tamaşası izlənildi
Mirzə Fətəli Axundzadə yazıçı, dramaturq, ictimai xadim, dramaturgiyamızın banisidir. Yazdığı altı komediyası ilə bütün Orta və Yaxın Şərqdə dramaturgiyanin əsasını qoymuşdur. O, Azərbaycan ədəbiyyatında azad düşüncə tərzinin ən böyük nümayəndəsidir. M.F.Axunzadənin ədəbiyyatımızın inkişafına yönəlmiş xidmətləri danılmaz bir faktdır. Onun komediyaları bu gün də sevə-sevə oxunur, əsərləri səhnələşdirilir. Ədib əsərlərində mədəni geriliyi tənqid etmiş,hər cürə mövhumata inanan cahil insanları gülüş hədəfinə çevirmişdir.
M.F.Axundovun 200 illik yubileyi çərçivəsində bir sıra tədbirlər görülür. Bu dəfə Axundov yaradıcılığına “Yuğ” teatrı müraciət etdi. 1989-cu ildə əsası qoyulmuş teatr öz uğurlu tamaşaları ilə xalqın rəğbətini qazanmışdır. Axundzadənin komediyalarını səhnələşdirməklə ona yeni nəfəs, yeni bir baxış  gətirdilər. “Naməlum Axundov” adlanan tamaşaya BSU MLK-nın müəllim və şagird heyəti dəvət olunmuşdu.
Kompleksin müəllim-şagird heyəti tamaşanı böyük maraqla izlədi və gurultulu alqışlarla qarşıladı.
Valideyn-müəllim assosiyasiyası «Bayraq günü»nə həsr olunmuş tədbir keçirtdi
9 noyabr – Bayraq günü bayramı BSU Məktəb-lisey kompleksində böyük təntənə ilə qeyd olundu. Budəfəki bayram tədbirləri Kompleksin Valideyn-müəllim assosiyasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutdu. Noyabrın 8-də Kompleks siniflərinin avtobuslarla Bayraq meydanına ziyarəti təşkil edildi. Sonra isə Akt zalında «Bayraq müqəddəsdir» ədəbi-bədii kompozisiya başlandı. İbtidai sinif şagirdlərinin çıxışları alqışlarla müşayiət olundu. 5-9-cu sinif şagirdləri şer və mahnılarla yadda qaldılar. «Sinfimizin bayrağı» rəsm müsabiqəsi, rəsmlərin təqdimatı, şagirdlərdən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən yarışın qiymətləndirməsi prosesi tədbirə xüsusi rəng qatdı. 1-ci yerə layiq görülən 7a (təqdimatçı Mövsümzadə Aytac), 2-ci yerə çıxan 6a (təqdimatçı Quliyev Erol) və 3-cü yeri tutan 9a sinifin (Həmidova Tubuxanım) komandaları diplom və hədiyyələrlə mükafatlandırıldılar. Qalib komandaların sinif rəhbərləri də qeyd olundular. Diplom və mükafatları Kompleksin direktoru prof. Telman Cəfərov və VMA-nın prezidenti Elmira Əliyeva təqdim etdilər. Sonra «Bayrağımız haqqında nə bilirik» viktorinası keçirildi və qaliblərə kitab hədiyyələri verildi.
Məktəblilər «Dolu» filmini maraqla izlədilər
Bakı Slavyan Universitetinin Məktəb-Lisey Kompleksinin Akt  zalında Qarabağ müharibəsindən bəhs edən və tanınmış Azərbaycan ziyalısı, millət vəkili, jurnalist və yazıçı Aqil Abbasın eyniadlı romanının motivləri əsasında çəkilmiş «Dolu» filmi nümayiş etdirildi. Məktəb-lisey kompleksi pedaqoji kollektivinin, Şagird parlamentinin, Universitetin filologiya və jurnalistika fakültələri tələbələrinin xahişi ilə baş tutan nümayişə ssenarinin müəllifi, filmin direktoru, aparıcı rolların ifaçıları, yaradıcı heyətin digər üzvüləri  gəlmişdilər. Nümayişdən öncə film haqqında, bu cür sənət nümunələrinin müasir Azərbaycan tamaşaçısı üçün vacibliyi barədə danışan BSU-nun professoru, Məktəb-lisey kompleksinin direktoru Telman Cəfərov yaradıcı heyətin məktəbə gəlişinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı, qonaqlara minnətdarlığını bildirdi. Müəllim, şagird və tələbələr qarşısında çıxış edən yazıçı Aqil Abbas, filmin direktoru Elxan Əliyev, baş rollardan birinin ifaçısı Məmməd Səfa çıxış edərək, film haqqında dolğun təsəvvür yaratmağa çalışdılar. Sonra film nümayiş etdirildi. Sonra gənclər yaradıcı heyət üzvüləri ilə şəkillər çəkdirdilər və yazıçı Aqil Abbas öz kitablarını tələbə və şagirdlərə, məktəb kitabxanasına hədiyyə etdi.
20   лет   Организации  EUROCLIO – Европейской   Ассоциации Исторического Образования.
В рамках Евросоюза эта организация  разрабатывает и претворяет в жизнь важные проекты по историческому образованию и граждановедению в странах Европы. Азербайджан является полноправным и полноценным членом этой Ассоциации. Историки нашей страны активно участвуют в Международном проекте ЕВРОКЛИО «Общая история. Диалог  культур». Проект направлен на создание устойчивых связей в системе исторического и гражданского образования между странами Европейского содружества, Азербайджаном, Грузией, Арменией, Молдовой и Украиной. Мероприятия  в рамках  проекта будут способствовать повышению сознательности и  ответственности в работе с вопросами культурного образования, укрепления демократии и развитии межкультурного диалога. Предусмотрен обмен опытом между представителями профессиональных организаций ЕВРОКЛИО  из Белоруссии, Болгарии, Румынии и Турции. Данный проект является частью программы ЕВРОКЛИО Общность истории через культурный диалог. Инновации в историческом образовании в странах Черноморского региона, которая направлена на региональный, межнациональный подход к преподаванию исторического наследия и гражданского образования на основе развития критического мышления, мультиперспективности и взаимопонимания в процессе воспитания свободных, целеустремленных и творческих учеников. Проект будет продолжаться до 2014 года. Целевая группа проекта это, прежде всего, профессионалы в сфере исторического и гражданского образования, авторы образовательных программ, учебников и других  учебных пособий, преподаватели, учащиеся, родители и широкая общественность, все, кто интересуется историей.
03-07  октября 2012 года в городе Львов (Украина) проходила  межрегиональная конференция  стран-участниц этого проекта. В составе Азербайджанской делегации  в работе этой конференции приняла активное участие преподаватель истории |Образовательного Комплекса «Школа-Лицей» БСУ, председатель методобъединения историков  Гаджиева Арзу Гумбат гызы.
«В рамках конференции были представлены проекты «Общая история, диалог культур» и «Historiana»,предложены темы и вопросы по истории,обсуждены методологии и материалы преподавания истории и граждановедения на современном этапе исторического развития.-говорит
А.Г.Гаджиева.-Нашим коллегам из стран-участниц проекта ЕВРОКЛИО  было интересно узнать о Национальной программе  образования  Куррикулуме ,о системе  исторического и гражданского  образования в Азербайджане.Обмен мнениями,опытом будет полезен для всех нас-участников конференции.»
Məktəblərarası əməkdaşlıq öz bəhrəsini verir
Şuşa rayon 1 nömrəli Malıbəyli orta məktəbi və Bakı Slavyan Universiteti Məktəb-Lisey Kompleksi arasında ötən tədris ilinin sonunda imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsi hər iki pedaqoji kollektivin işinə rəngarənglik gətirir. Təhsil naziri prof. M.Mərdanovun, BSU-nun rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü prof. K.M.Abdullayevin və Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı B.Səfərovun iştirakı ilə imzalanmış bu müqavilə həm də istedadlı şagirdlərin üzə çıxarılması və qaçqın məktəbləri  şagirdlərinə qayğının artırılması istiqamətində universitetin potensialından səmərəli istifadə etmək məqsədi güdür.
İki məktəbin növbəti birgə tədbiri noyabrın 5-də BSU Məktəb-lisey kompleksində baş tutdu. X-XI sinif şagirdləri üçün tədris ili ərzində ilk test sınaq yoxlama imtahanı keçirildi. Məqsəd yuxarı sinif şagirdlərinin mərkəzləşdirilmiş test imtahanlarına və ali məktəblərə qəbul imtahanlarına hazırlıq səviyyəsini yoxlamaqdan və seçmə fənlər üzrə şagirdlərin hazırlıq səviyyəsini üzə çıxarmaqdan ibarət idi. Məktəb-lisey kompleksinin 150 və Şuşa rayon Malıbəyli kənd orta məktəbinin 33 nəfər yuxarı sinif şagirdinin iştirakı ilə keçirilən test sınaq imtahanında şagirdlərə onların seçdikləri ixtisas qrupları və siniflərinin təmayülü üzrə tapşırıqlar təklif olunmuşdu. İmtahanın nəticələrinin Kompleksin saytında yerləşdilməsi, TQDK ekspertləri, fənn müəllimləri və valideynlərin iştirakı ilə müzakirəsi nəzərdə tutulur.
Elə həmin gün BSU Məktəb-lisey kompleksinin beşinci siniflərində hər iki məktəbin müəllimlərinin iştirakı ilə kurikulum proqramlrı əsasında nümunəvi dərs dinləmələri baş tutdu. Azərbaycan dili, riyaziyyat və ingilis dili fənlərindən açıq dərslər ciddi müzakirə edildi, məktəb rəhbələri, təlimçi müəllimlər və Universitet kafedralarının əməkdaşları dərslərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi apardılar. Növbəti müştərək tədbirlər planlaşdırıldı.
Pedaqoji Şura məktəbdaxili qiymətləndirməyə həsr olundu
«Məktəbdaxili qiymətləndirmə: problemlər və qarşıda duran vəzifələr» mövzusunda Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyində keçirilən müşavirədə səslənən məsələlərə və kurikulum üzrə oktyabr ayı ərzində Bakı Slavyan Universiteti Məktəb-Lisey Kompleksinin V siniflərində  keçirilən açıq dərslər ətrafında müzakirələrə həsr olunmuş növbədənkənar Pedaqoji şura iclasına həm də təlimçi müəllimlər, dərslik müəllifləri, pedaqoq alimlər və yaradıcı müəllimlər dəvət olunmuşdular.
Pedaqoji şura iclasında Kompleksin direktoru T.H.Cəfərov məktəbdaxili qiymətləndirmənin yeni modeli, diaqnostik, summativ və formativ qimətləndirmə üsulları və vasitələri haqqında Təhsil naziri M.Mərdanovun, Qiymətləndirmə və monitorinq şöbəsinin müdiri T.Hacıyevanın,  digər çıxışçıların müşavirədə səsləndirdikləri fikirləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və geniş müzakirəyə imkan yaratdı. Məktəbdaxili qiymətləndirmənin elmi-nəzəri əsaslarına, müasir şəraitdə səmərəliliyinə və I-V siniflərlə yanaşı ənənəvi qiymətləndirmə tətbiq olunmaqda davam edən VI-XI siniflərdə tədris prosesinə, şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsinə yeni yanaşmanın vacibliyinə toxunuldu. VI-XI siniflərdə məktəbdaxili qiymətləndirmə ilə bağlı yeni meyarlar sistemi təklif olundu ki, bunun da ayrı-ayrı fənn metodbirləşmələrinin və kafedraların, Şagird parlamentinin, valideyn komitələrinin müzakirəsindən sonra yenidən Pedaqoji şuranın müzakirəsinə veriləcəyi vurğulandı.
Oktyabrın ilk həftəsindən başlayaraq Kompleksdə kurikulum üzrə təşkil edilən açıq dərslər ətrafında müzakirələr aparıldı. Dərslərə dəvət olunmuş yaradıcı müəllimlərin, dərslik müəlliflərinin və metodist alimlərin gəldikləri qənaət bu oldu ki, Kompleksin müəllimləri ayrı-ayrı fənlər üzrə kurikulum proqramlarının qoyduğu vəzifələri yerinə yetirməyi, dərslik və müəllim üçün vəsaitlə işləməyi bacarır, lakin formativ qiymətləndirmə ilə bağlı məktəb sənədlərinin doldurulmasında və qiymətləndirilmənin vaxtında aparılmasında ciddi çətinlik çəkirlər, dərslərdə qoyulan tədqiqat suallarına yekunlaşdırma zamanı şagirdlərin cavab tapmasına şərait yaradılmır. Yaradıcı tətbiqetmə vərdiş, bilik və bacarıqların praktik tətbiqindən çox ev tapşırığı kimi anlaşılır.
Pedaqoji şura iclasında həm də «Kurikulum» jurnalının son nömrəsində gedən ayrı-ayrı məqalələrə, dərs nümunələrinə münasibət bildirildi, kompleksdə tədris olunan «Məntiq» fənni üzrə dərs vəsaitinin II hissəsi müzakirə edildi və çapa tövsiyə ilə bağlı Təhsil nazirliyinə müracəit barədə qərar qəbul olundu.
Bakı Slavyan Universitetinin Məktəb-Lisey Kompleksində "Müəllim Günü" qeyd olundu.
Bakı Slavyan Universitetinin Məktəb-Lisey Kompleksində "Bilik Günü" qeyd olundu.
2011/2012-ci tədris ilində keçirilmiş “Ən yaxşı müəllim” müsabiqəsinin qalibləri sırasında Kompleksimizin iki müəllimi də var.
2011/2012-ci tədris ilində keçirilmiş “Ən yaxşı müəllim” müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, “Ən yaxşı ümumi təhsil müəssisəsi və ən yaxşı müəllim mükafatlarının təsis edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 4 sentyabr tarixli 2373 nömrəli Sərəncamının 1-ci hissəsinə uyğun olaraq
1. 2011/2012-ci tədris ilində keçirilmiş “Ən yaxşı müəllim” müsabiqəsində müvəffəqiyyət qazandıqlarına görə aşağıda qeyd edilən müəllimlər 5000 (beş min) manat məbləğində birdəfəlik pul mükafatı ilə mükafatlandırılsınlar: